TRAFO KURULUM

Yüksek gerilim trafo şalt sahası, güç trafoları, baraları ve diğer bütünleşik elemanları ile elektrik üretim, iletim ve dağıtımın yapıldığı tesislerdir. Şalt sahalarında trafolar aracılığıyla elektrik alçaltılıp veya yükseltilerek istenilen iletim seviyesine getirilir aynı zamanda bunun dışında da önemli fonksiyonları gerçekleştirilir. Kısaca elektrik enerjisini toplamaya veya dağıtmaya yarayan birimlerdir.

Projelendirme ve Uygulama
Mesam Elektrik tecrübeli ve deneyimli kadrosu ile belediye ilgili mevzuat, standart ve şartnamelere uygun şekilde tüm detayı ile uygulama aşaması da dâhil yüksek ve orta gerilim, trafo merkezi kurulum proje tasarım ve uygulama işlerinde kendini kanıtlamış firma olarak hizmet vermektedir. Mesam Elektrik Türkiye'nin çeşitli illerinde yüksek gerilim ve orta gerilim elektrik proje onayı sonrası trafo köşk kurulumu, test ve devreye alma dahil olmak üzere anahtar teslim trafo merkezi kurulumunu yapmaktadır.

Test ve Devriye Alma

Yüksek gerilim trafo merkezi; röle ayarlarının yapılması ve testleri, güç trafosu testleri kapasite ve pf testleri, akım trafosu testleri kapasite ve pf testleri, gerilim trafosu testleri, kesici testleri, ayırıcı testleri, parafudur testleri, topraklama testleri, bara ve kablo test işlemleri aşamasından geçirildikten sonra kullanıma hazır hale getirilir. Yükseltilen gerilim enerji nakil hatlarıyla şehir ve kasabaların girişinde tesis edilen indirici merkezlerine ulaşır. Bu merkezlerde 154 kV yüksek gerilim (YG) düşürülerek 36 kV orta gerilim (OG) haline dönüştürülür ardından anahtarlama ve koruma elemanlarıyla transformatörlere iletilir ve alçak gerilime çevrilir.